AKILLI EV SİSTEMLERİ

akilli-ev-sistemleri-5868.jpg

 

Merkezi Kontrol ve İzleme Yazılımları Nedir?


Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, üst düzey bir süreç denetleme yönetimi ve kontrolü sağlamak için bilgisayar, ağa bağlı veri iletişimi ve grafik İnsan Makine Arabirimleri (HMI) kullanan bir tür işlem kontrol sistemi mimarisidir. Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, endüstriyel proses tesisi ve ekipmanları ile etkileşim kurmak için programlanabilir lojik kontrolörler (PLC) ve PID kontrol cihazları gibi diğer cihazlarla iletişim kurar .

Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, kontrol sistemleri mühendisliğinin büyük bir bölümünü oluşturur . SCADA (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) sistemleri gerçek zamanlı olarak analiz edilen bir işlemden bilgi ve veri parçaları toplar. Çeşitli HMI'larda toplanan verileri temsil etmenin yanı sıra verileri kaydeder. Bu, proses kontrol operatörlerinin uzak bir yerden bile sahada olup biteni denetlemesini sağlar. Ayrıca operatörlerin HMI ile etkileşerek bu süreçleri kontrol etmelerini sağlar.

 

Genel SCADA Sistemi


SCADA sistemleri çok çeşitli endüstriler için gereklidir ve bir sürecin kontrolü ve izlenmesi için yaygın olarak kullanılır. SCADA sistemleri, verileri akıllı ve kesintisiz bir şekilde kontrol etme, izleme ve iletme gücüne sahip oldukları için belirgin şekilde kullanılmaktadır. Günümüzün veri odaklı dünyasında, her zaman verilerin doğru kullanımı yoluyla otomasyonu artırmanın ve daha akıllı kararlar almanın yollarını arıyoruz ve SCADA sistemleri bunu başarmanın harika bir yoludur. SCADA sistemleri sanal olarak çalıştırılabilir, bu da operatörün tüm süreci kendi yerinden veya kontrol odasından takip etmesini sağlar. SCADA'yı verimli kullanarak zaman kazanabilirsiniz.

 

Bina Otomasyon ve Kontrol Sistemleri


Bina Otomasyon Sistemleri (BAS), ticari, endüstriyel ve kurumsal tesislerde çevreyi izleyen ve kontrol eden merkezi, birbirine bağlı donanım ve yazılım ağlarıdır. Çeşitli bina sistemlerini yönetirken, otomasyon sistemi tesisin operasyonel performansını ve bina sakinlerinin konforunu ve güvenliğini sağlar. Tipik olarak, bu tür kontrol sistemleri yeni binalara veya eski bir kontrol sisteminin yerine geçtikleri bir yenilemenin bir parçası olarak kurulur.

Genel olarak bina otomasyonu mekanik, elektrik ve tesisat (MEP) sistemlerinin kontrolü ile başlar. Örneğin, ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemi, aşağıdakiler gibi çeşitli ekipman parçalarının kontrolü dahil olmak üzere neredeyse her zaman kontrol edilir:

Chiller

Kazanlar

Klima Santralleri (AHU'lar)

Çatı Üstü Üniteler (RTU'lar)

Fan Coil Üniteleri (FCU'lar)

Isı Pompası Üniteleri (HPU'lar)

Değişken Hava Hacmi kutuları (VAV'ler)


Merkezi Kontrol Ve İzleme Yazılımları Nasıl Çalışır?


Merkezi kontrol ve izleme yazılımları tüm alanı izleyen ve kontrol eden merkezi bir sistemdir. Donanımın üzerine yerleştirilmiş saf bir yazılım paketidir. Bir denetleyici sistem süreçteki verileri toplar ve komutların kontrolünü işleme gönderir. Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, RTU olarak da bilinen bir uzak terminal birimidir. Çoğu kontrol işlemi RTU'lar veya PLC'ler tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. RTU'lar, özel gereksinimlere göre ayarlanabilen programlanabilir mantık dönüştürücüden oluşur. Örneğin, termik santralde, su akışı belirli bir değere ayarlanabilir veya ihtiyaca göre değiştirilebilir.

Merkezi kontrol ve izleme yazılımları sisteminin çalışma prosedürü:

Veri Toplama

Veri iletişimi

Bilgi / Veri sunumu

İzleme / Kontrol

Bu işlevler sensörler, RTU'lar, kontrolör, bir iletişim ağı tarafından gerçekleştirilir. Sensörler önemli bilgileri toplamak için kullanılır ve RTU'lar bu bilgileri kontrolöre göndermek ve sistemin durumunu görüntülemek için kullanılır. Sistemin durumuna göre, kullanıcı diğer sistem bileşenlerine komut verebilir. Bu işlem iletişim ağı tarafından yapılır.

 

Veri Toplama:

Gerçek zamanlı sistem binlerce bileşen ve sensörden oluşur. Belirli bileşenlerin ve sensörlerin durumunu bilmek çok önemlidir. Örneğin, bazı sensörler rezervuardan su deposuna giden su akışını ölçer ve bazı sensörler, su rezervuardan salıverildiği için değer basıncını ölçer.

 

Veri iletişimi:

Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, kullanıcılar ve cihazlar arasında iletişim kurmak için kablolu bir ağ kullanır. Gerçek zamanlı uygulamalar, uzaktan kontrol edilmesi gereken çok sayıda sensör ve bileşen kullanır. Merkezi kontrol ve izleme yazılımları internet iletişimini kullanır. Tüm bilgiler internet üzerinden belirli protokoller kullanılarak iletilir. Sensör ve röleler ağ protokolleri ile iletişim kuramaz, böylece RTU'lar sensörleri ve ağ arayüzlerini iletmek için kullanılır.

 

Bilgi / Veri sunumu:

Normal devre şebekelerinin kontrol edilebilen bazı göstergeleri vardır, ancak gerçek zamanlı merkezi kontrol ve izleme yazılımları, eşzamanlı olarak ele alınması imkansız olan binlerce sensör ve alarm vardır. Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, çeşitli sensörlerden toplanan tüm bilgileri sağlamak için insan-makine arayüzünü (HMI) kullanır .

 

İnsan-makine arayüzü:

Merkezi kontrol ve izleme yazılımları insan-makine arayüzünü kullanır. Bilgiler bir insan tarafından işlenmek üzere görüntülenir ve izlenir. HMI, PLC'ler ve RTU'lar olabilen çoklu kontrol ünitelerine erişim sağlar. HMI, sistemin grafik sunumunu sağlar. Örneğin, tanka bağlı pompanın grafik bir resmini sunar. Kullanıcı suyun akışını ve suyun basıncını görebilir. HMI'nin önemli kısmı, önceden tanımlanmış değerlere göre etkinleştirilen bir alarm sistemidir.

 

Kontrol / İzleme:

Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, her cihazı çalıştırmak için farklı anahtarlar kullanır ve kontrol alanının durumunu görüntüler. İşlemin herhangi bir kısmı bu anahtarlar kullanılarak kontrol istasyonundan AÇIK / KAPALI konuma getirilebilir. İnsan müdahalesi olmadan otomatik olarak çalışacak şekilde uygulanır, ancak kritik durumlarda insan gücü tarafından ele alınır.

 

Merkezi Kontrol Ve İzleme Yazılımlarının Teknik Özellikleri


Merkezi kontrol ve izleme yazılım uygulamaları günümüzde çoğu endüstriyel alanda kullanılmaktadır ve faaliyet alanı ve büyüklüğünden bağımsız olarak tüm şirketler için vazgeçilmez bir yardımcıdır. Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, karmaşık SCADA uygulamalarının kolay ve sezgisel oluşturulması için en uygun geliştirme ortamıdır.

Merkezi kontrol ve izleme yazılım uygulamaları çeşitli faydalar sağlar, en önemli özelliklerden birini vurgulamak gerekirse, verimliliği arttıran, alarmların daha hızlı yönetilmesini sağlayan ve potansiyel olarak tehlikeli durumlar riskini azaltan birçok rutin ve sıkıcı görevi yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Daha genel olarak, merkezi kontrol ve izleme yazılım uygulamaları için şunları söyleyebiliriz:

Çok miktarda bilgi sağlar: Hem alan sensörlerinden edinilen hem de gerçek zamanlı kontrol cihazları (PLC) tarafından sağlanan tüm sistem durumu bilgileri toplanır, kaydedilir ve kalite kontrolü, verimlilik kazancı ve üretim optimizasyonu amaçlanarak daha fazla işlem için kullanılabilir hale getirilir.

Üretim tesisinin sentetik ve net bir resmini sağlar:. İnsan-makine arayüzünün (HMI) bir parçası olan bir dizi şablon, operatöre tüm sürecin grafik bir resmini, zaman içindeki evrimini ve beklenmedik sapmaları (alarmlar) sağlar. Bu şekilde süreçle ilgili tüm bilgiler, operatör için kolay anlaşılır görsel bir dile çevrilir.

Büyüyebilir ve şirketin büyümesine kolayca uyum sağlayabilir: Merkezi kontrol ve izleme yazılımları modüler ve esnek yapısı, global bir pazarın zorluklarına yanıt vermek için şirketin büyümesi veya değişmesi gerektiğinde ortaya çıkan farklı durumlara uyum sağlamayı mümkün kılar. Örneğin, çeşitli iletim ortamları ve farklı iletişim protokolleri ile karakterize edilen bir bağlamda, yeni cihazlarla iletişim sağlamak için SCADA uygulamasını değiştirmeye izin veren tüm geliştirme araçlarını içerir.

Uzak ünitelerin merkezi kontrolüne izin verin. Birçok şirket, özellikle de kamu hizmeti ağlarını (su, elektrik vb.) Yöneten şirketler, geleneksel olarak işletme ve bakım için teknik personelin sabit veya programlı varlığını gerektiren bir yapı ile karakterize edilir. Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, çevre birimlerinin uzaktan kontrolünü sağlar ve teknik personelin tüm bilgilere basit bir tarayıcı ile erişmesini sağlar.


Merkezi Kontrol ve İzleme Yazılımlarının Kullanım Alanları


Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, sanayi kuruluşları ve kamu ve özel sektördeki şirketler tarafından verimliliği kontrol etmek ve sürdürmek, daha akıllı kararlar için veri dağıtmak ve kesinti süresini azaltmaya yardımcı olmak için sistem sorunlarını iletmek için kullanılır. Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, birçok farklı türde işletme için iyi çalışır çünkü basit yapılandırmalardan büyük, karmaşık kurulumlara kadar çeşitlilik gösterebilirler Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok modern endüstrinin belkemiğidir.

Enerji

Yiyecek ve içecek

İmalat

Petrol ve doğalgaz

Taşımacılık

Su ve atık su

Ve daha fazlası

Bugünün dünyasında neredeyse her yerde, perde arkasında çalışan bir tür merkezi kontrol ve izleme yazılım uygulaması vardır. Yerel süpermarkette soğutma sistemlerinin korunması, bir rafineride üretim ve güvenlik sağlanması, atık su arıtma tesisinde kalite standartlarına ulaşılması, hatta evde enerji kullanımının takip edilmesi birçok örnek vardır.
Where you can buy Louis Vuitton Replica :

fake louis vuitton belt LOUIS VUITTON sunglasses replica louis vuitton artsy replica fake lv man bag louis vuitton messenger replica louis vuitton fake louis vuitton outlet nederland imitazioni louis vuitton louis vuitton imitate kaufen Louis Vuitton replica handbags replica Australia Hermes replica uk replica gucci shoes dior tasche replica Borse Louis Vuitton false dove trovarl cartier schmuck replica deutschland van cleef replica fake bvlgari ring cartier trinity ring replica juste un clou replica fake chanel wallet louis vuitton wallet replica replica louis vuitton wallet fake louis vuitton belt louis vuitton duffle bag replica cartier love bracelet replica Louis Vuitton Taschen replica replica borse louis vuitton replica borse gucci gucci imitazioni chanel wallet replica chanel backpack replica van cleef replica borse louis vuitton replica fake louis vuitton wallet louis vuitton wallet replica fake louis vuitton wallet replica louis vuitton belt uk borse louis vuitton imitazioni van cleef replicaa louis vuitton district pm replica louis vuitton sling bag replica replica cartier love bracelet Portafoglio louis vuitton imitazioni gucci backpack replica gucci backpack replica Replica chanel backpack replica Louis Vuitton shoes cartier love imitazione replica goyard

whatsapp
whatsapp